www.AtmaJoga.pl
Strona główna Modlitwy Techniki Artykuły Kursy Polecam Kontakt 
Marek Białach  26-04-2009

EFT i znieczulenie emocjonalne

Uwaga: W tym artykule założyłem, że posiadasz praktyczną znajomość EFT.

Niektóre osoby twierdzą, że EFT na nich nie działa, bo one nie czują żadnych emocji. Przyczyn takiego znieczulenia może być wiele i można spróbować je odpukać. Ale jeśli nie uda się to nic straconego. Metodą EFT można pracować nawet przy całkowitym nie czuciu emocji. Ma ono swoje powody i gdy uwolnimy się od nich to czucie emocji powróci.

Jeśli jednak znieczulenie jest wynikiem zażywania substancji o działaniu znieczulającym to należałoby wpierw zająć się emocjonalnymi przyczynami zażywania ich, aby być wstanie je odstawić, co będzie z korzyścią dla zdrowia i poprawy samopoczucia. Znieczulenie wywołują, poczynając od najsilniejszych, wszelkie narkotyki, alkohol, papierosy, kawa, czekolada, słodycze, czarna herbata i wszystkie inne produkty zawierające kofeinę i teinę, a także przejadanie się. To jak bardzo one znieczulają, włącznie z "niewinną" kawką i ciasteczkiem można bardzo łatwo się przekonać, gdy odmówimy sobie zażycia tej substancji, gdy pojawi się na nią ochota. Przez jakiś czas siłą woli powstrzymamy się, ale wciągu trzech dni od odstawienia pojawi się obsesja myślenia o niej i przymus zażycia. Emocje i reakcje w ciele, które się wtedy pojawią są świetnym materiałem do opukiwania. Za tym często kryją się głębokie nieuzdrowione problemy emocjonalne, od których uciekamy zażywając takie substancje znieczulające i uzależniające.

Specyficzną grupą substancji znieczulających i otępiających umysł są leki psychotropowe i antydepresyjne. W przypadku tak poważnych zaburzeń funkcjonowania, że aż trzeba było zacząć brać te leki radziłbym korzystać z regularnej pomocy trenera EFT, aby nie zawieść się na metodzie z powodu braku doświadczenia i nie stracić ogromnej szansy na uzdrowienie swojego życia. Także stopniowe odstawienie leków należałoby robić pod nadzorem kompetentnego lekarza.

W przypadku, gdy nie czucie emocji nie jest spowodowane wyłącznie substancjami znieczulającymi lecz jest wynikiem samoistnego znieczulenia będącego reakcją obronną przed nadmiarem bólu emocjonalnego i cierpienia psychicznego, to uzdrawianie tego można zacząć od poniższych przykładowych Procedur EFT wybranymi pod siebie. W przypadku opukiwania takich ogólnych sytuacji bez nawiązania do konkretnego wydarzenia-aspektu Ustawienia należy powtarzać z 10 razy uderzając o siebie bokami dłoni i opukiwać wszystkie punkty podstawowe w EFT.


Pomimo, że nic nie czuję, to i tak głęboko i całkowicie kocham
i akceptuję siebie wraz z tym znieczuleniem.

Runda negatywna: To znieczulenie.
Procedura Gama
Runda negatywna: To znieczulenie.
Runda pozytywna (opukujemy na przemian co punkt obydwa przypominacze):
Akceptuję to, że nic nie czuję / i otwieram się na czucie emocji. / Akceptuję ........


Nawet jeśli nie chcę czuć żadnych emocji, bo boję się czuć emocje,
bo wtedy źle (strasznie) się czuję, i dlatego nie chcę nic czuć,
to i tak głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie
wraz z tym znieczuleniem.

3 rundy negatywne:
(opukujemy na przemian co punkt kolejny przypominacz przez trzy rundy)
Nie chcę czuć żadnych emocji / bo boję się czuć emocje /
bo źle się czuję, kiedy czuję emocje / dlatego nie chcę nic czuć. /
Nie chcę czuć żadnych emocji / bo ........
Procedura Gama
2 rundy pozytywne (na przemian co punkt):
Mogę uwolnić się od tego znieczulenia. /
Jestem już bezpieczny, kiedy czuję swoje emocje /
i wybieram dobre samopoczucie./
Mogę uwolnić się od ........


Nawet jeśli nie chcę nic czuć, bo wtedy jestem bezpieczny,
bo to mnie chroni przed zranieniem i bólem, i dlatego nie chcę nic czuć,
to i tak głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie,
i przebaczam wszystkim, którzy mnie zranili i zadali mi ból.

3 rundy negatywne (na przemian co punkt):
Nie chcę nic czuć / bo wtedy jestem bezpieczny /
bo to mnie chroni przed zranieniem i bólem /
i dlatego nie chcę nic czuć / bo ........
Procedura Gama
2 rundy pozytywne (na przemian co punkt):
Uwalniam się od lęku przed zranieniem i bólem. /
Przebaczam wszystkim, którzy mnie zranili i zadali mi ból. /
Moje serce jest już bezpieczne, kiedy otwieram się na czucie. /
Uwalniam się od ........


Nawet jeśli nie czuję żadnych emocji, bo mi nie wolno okazywać emocji
(złości, słabości), bo jestem grzeczny (dobry, chwalony, bezpieczny, ...),
kiedy nie okazuję emocji (złości, słabości),
i dlatego nie czuję żadnych emocji,
to i tak głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie
wraz z tymi emocjami (złością, słabością).

3 rundy (na przemian co punkt):
Nie czuję żadnych emocji / bo mi nie wolno okazywać emocji (złości, słabości) /
bo jestem grzeczny (dobry, ...), kiedy nie okazuję emocji (złości, słabości) /
i dlatego nie czuję żadnych emocji. / bo ........
Procedura Gama
2 rundy pozytywne (na przemian co punkt):
Wolno okazywać mi emocje (złość, słabość). /
Jestem bezpieczny, kiedy okazuję emocje (złość, słabość) /
Jestem w porządku, kiedy okazuję emocje (złość, słabość)./
Wolno okazywać mi ........


Nawet jeśli nie czuję żadnych emocji, bo wstydzę się okazywać emocje
(słabość, wstydzę się płakać),
bo
........ (rodzice mnie wtedy zawstydzali ; dzieci się ze mnie wtedy śmiały),
to i tak głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie wraz z tym wstydem.

3 rundy (na przemian co punkt):
Nie czuję żadnych emocji / bo wstydzę się okazywać emocje / bo ........ /
i dlatego nie czuję żadnych emocji / bo wstydzę się okazywać emocje / bo ........
Procedura Gama
2 rundy pozytywne (na przemian co punkt):
Uwalniam się od tego wstydu przed okazywaniem emocji
(słabości, przed płaczem) /
i przebaczam wszystkim, którzy mnie zawstydzali (śmiali się ze mnie), gdy ........


Następnie, po takiej ogólnej Procedurze należy zrobić Ustawienia na to co pojawiło się w trakcie opukiwania tego. Mogą wyjść na wierzch tłumione latami bardzo silne emocje typu złość, wściekłość lub żale, pretensje i smutek, że aż będziemy zaskoczeni co w nas siedziało. Wiadomo, co z tym należy zrobić. Opukiwać, aż poziom intensywności każdej z nich spadnie do ZERA...
Mogą pojawić się tylko subtelne odczucia, myśli albo przypomni się jakieś wydarzenie. To wszystko jest cennym materiałem do kolejnych ustawień i nie należy niczego pominąć. Zwrócić należy uwagę, czy nie pojawiły się jakieś napięcia i bóle w ciele, czy inne symptomy. W ustawieniu należy wtedy możliwie dokładnie określić położenie tego symptomu. Przed wykonaniem procedury i po niej, określamy poziom intensywności tego symptomu w skali 0-10, aby wiedzieć czy nadal opukiwać go.

Pomimo, że mam ten ból w ........ (np. środku klatki piersiowej),
to i tak głęboko i całkowicie kocham i akceptuję siebie
wraz z tym bólem.
(5 razy)

Runda negatywna: Ten ból w ........
Procedura Gama
Runda negatywna: Ten ból w ........
Runda pozytywna: Uwalniam się od tego bólu.

Całą procedurę, ale zmodyfikowaną na 'pozostałość bólu' powtarzamy tyle razy, aż zniknie cały ból. Jeśli w trakcie pojawią się inne reakcje czy emocje to robimy na nie ustawienie, i gdy uwolnimy się od nich, to powracamy do opukiwania naszego bólu jeśli nadal coś pozostało.


Jeśli jednak nic, ale to absolutnie nic się nie pojawiło podczas tych ogólnych Procedur EFT, to spróbujmy sobie przypomnieć sytuacje z przeszłości, w których czuliśmy bardzo silne emocje, tak silne, że musieliśmy zablokować swoje odczuwanie, aby móc to znieść. To mogą być bardzo bolesne wydarzenia z dzieciństwa, ale uzdrowienie ich jest tu kluczowe, a skoro były bolesne to powinniśmy coś teraz poczuć, gdy zaczniemy je sobie dokładnie przypominać. A wtedy za pomocą EFT łatwo sobie z nimi poradzimy.

Część osób ma tak, że bardzo słabo albo w ogóle nie czuje emocji w stosunku do jakichkolwiek wydarzeń z przeszłości nawet bardzo bolesnych dla nich wtedy, aczkolwiek tamte wydarzenia nadal ich obciążają emocjonalnie. Także w czasie opukiwania nie czują tych emocji i ciało często też nie reaguje. Metoda EFT ma tę zaletę, że nie musimy poczuć emocji, aby uwolnić się od niej.
Wypowiadanie emocji w ustawieniu i przypominaczach z nawiązaniem do konkretnej sytuacji, kiedy ona powstała wystarczy, aby pojawiła się ona w systemie energetycznym, a wtedy opukiwanie usunie zaburzenie powstałe przez tę emocję.
Przy takim opukiwaniu "na sucho" nie określamy skali emocjonalnej intensywności w 0-10 przed opukiwaniem i po nim, gdyż nie ma to sensu, bo odczyt będzie błędny, gdyż mamy zaburzone odczuwanie. Ustawienie wypowiadamy na głos, w którym zawarta jest emocja nawiązująca do konkretnego wydarzenia z przeszłości, a przypominacze lepiej jest powtarzać w myślach. EFT ma też tę zaletę, że nie musimy nazywać swoich emocji "fachowo" tak jak to robi psycholog. Wystarczy, że przypomnimy sobie, co kiedyś czuliśmy i nazwiemy to po swojemu i wstawimy do ustawienia i przypominaczy.

Jeśli nie potrafimy sobie przypomnieć, jakie wtedy czuliśmy emocje i teraz nic nie czujemy, to po prostu zgadnijmy, co mogliśmy wtedy czuć. Użyjmy zwykłej logiki, co podczas takiego wydarzenia można było czuć. Ewentualnie można poczytać dobre książki i artykuły o psychoterapii, aby wiedzieć co się czuje w takich sytuacjach. A potem na ślepo opukiwać swoje wydarzenia. Jeśli nie trafimy, to nic nie zaszkodzimy sobie, a gdy trafimy to jesteśmy o jeden krok do przodu.
Wymyśliłem też taki sposób określania, jakie czuliśmy kiedyś emocje przy pewnym wydarzeniu, gdy teraz nic nie czujemy na jego wspomnienie, ani nie pamiętamy, co wtedy czuliśmy. Otóż, wyobrażamy sobie, że takie same wydarzenie teraz nas spotyka i przewidujemy co byśmy wtedy poczuli, jak zareagowali. Najprawdopodobniej, to samo czuliśmy kiedyś, gdyż raz powstała reakcja emocjonalna przy pewnej sytuacji powiela się za każdym razem, gdy taka sama lub podobna sytuacja nam się przytrafi. Domyślając się w ten sposób co mogliśmy kiedyś czuć, opukujemy te emocje nawiązując do przeszłej sytuacji.

Robiąc EFT, podczas opukiwania próbujemy maksymalnie skupić się na opukiwanym wydarzeniu przypominając sobie scenę z niego i wypowiadając przypominacze w myślach. Przypominacz może być dłuższy zawierający emocję i krótki opis wydarzenia (taki sam jak w ustawieniu) albo krótki - sama emocja. Czasem lepszą strategią może być nie powtarzanie żadnego przypominacza tylko samo opukiwanie z koncentracją na wydarzeniu. System energetyczny i tak zareaguje na to i wyciągnie tę emocję na wierzch, nawet jeśli jej się nie czuje. A to wystarczy, aby opukiwanie ją usunęło.
Metoda opukiwania bez mówienia przypominacza jest też bardzo dobra, gdy zupełnie nie potrafimy nazwać tego co czuliśmy albo gdy była mieszanka emocji z której trudno jest wyodrębnić pojedynczą. Wtedy robimy ustawienie "Pomimo, że wtedy tak się czułem, to..." a podczas opukiwania tylko skupiamy się na tym odczuciu. Jeśli po tym wyklaruje się nam jakaś emocja to robimy kolejną procedurę z tą emocją.

Do "zamrożonych" emocji z przeszłości można też dobrać się w ten sposób, że gdy spotka nas coś nieprzyjemnego, to opukujemy to wydarzenie możliwie jak najszybciej (tego samego dnia lub następnego), póki emocje są na wierzchu. Jeśli w trakcie opukiwania pojawią się jakieś emocje i przypomną wydarzenia z przeszłości to idziemy za tym opukiwaniem. Ale jeśli nie wyjdzie nic ponad to, wtedy spróbujmy dopasować schemat z tej sytuacji do jakieś sytuacji z dzieciństwa i opukać go. Emocje z ostatniego wydarzenia będą takie same jak te z dzieciństwa, których normalnie nie czujemy.

Ile razy należy zrobić Procedurę EFT na daną emocję, aby całkowicie uwolnić się od niej? Zwykle wystarczy zrobić 2-3 procedury, ale jeśli emocja była bardzo silna to może być potrzebnych kilka więcej procedur. Lepiej jest zrobić niepotrzebnie jedną więcej procedurę, niż nie wypukać emocji do ZERA, gdyż wtedy problem może powrócić. Z czasem nauczymy się rozpoznawać czy wystarczyła jedna procedura czy kilka do całkowitego uwolnienia się od danej emocji. Odczucie wyraźnej ulgi, lekkości będzie sygnałem, że to nastąpiło.

Podczas opukiwania należy też dokładnie obserwować siebie, swoje myśli i reakcje w ciele. Nawet bardzo subtelne odczucie w ciele czy cień myśli może być cenną wskazówką co opukać w następnej nowej procedurze.

Jako przykład pracy techniką EFT bez czucia emocji i braku konkretnych wspomnień może posłużyć pewna sesja, którą sobie zrobiłem. Postanowiłem, że opukam chodzenie do logopedy w okresie przedszkolnym, bo nie potrafiłem wtedy wypowiedzieć "r", tylko mówiłem "l". Nie czułem żadnych emocji i nie pamiętałem konkretnych wydarzeń w związku z tym, prócz tego że chodziłem do logopedy, ale że z zasady opukuję wszystko co mogłoby mnie obciążać to się za to zabrałem.
Zacząłem od ogólnego ustawienia na wstyd, że mówiłem "l" zamiast "r", gdyż podejrzewałem, że się mogłem tego wstydzić. Reakcji przy opukiwaniu nie było, tylko logiczne skojarzenie że pewnie się wstydziłem tego w przedszkolu skoro tam chodziłem. Zrobiłem procedurę na wstydzenie się w przedszkolu tego, że mówiłem "l" zamiast "r". Coś tam drgnęło we mnie i przypomniało mi się, że u logopedy często ćwiczyliśmy wymowę słowa "rower". No i tak mi przyszło, że pewnie w przedszkolu mówiłem "lowel", więc zacząłem opukiwać wstyd w przedszkolu, że mówię "lowel". Drgnęło we mnie coś jeszcze bardziej i przyszło skojarzenie, że dzieci się ze mnie śmiały przez to. W ogóle nie pamiętałem czegoś takiego z przedszkola, ale zrobiłem ustawienie na wstyd, gdy dzieci w przedszkolu śmiały się ze mnie, bo mówiłem "lowel". W czasie ustawienia nic, ale gdy zacząłem rundę opukiwania to pojawił się lekki grymas na twarzy. Kontynuuję, i przy drugiej rundzie grymas jeszcze bardziej się zwiększył aż rozpłakałem się rzewnie. Ze trzy rundy opukiwania tak płakałem i płakałem. W trakcie uświadomiłem sobie, że przez to śmianie się ze mnie, później w szkole podstawowej i średniej, i praktycznie całe życie prawie w ogóle się nie odzywałem, a jak coś powiedziałem to niewyraźnie, że często ludzie mnie nie rozumieli i musiałem powtarzać. Miałem silny blok na mówienie i zaburzenia mowy. Po prostu bałem się, że gdy coś powiem, to znowu będą się ze mnie śmiali tak jak w przedszkolu. Opukałem sobie jeszcze inne emocje w związku z tym wydarzeniem jak złość i upokorzenie, ale to było już kosmetyczne dopukiwanie. Z tym płaczem zeszła większość emocji.

Jak się naprawdę chce, to się znajdzie sposób ;)


© Copyright: Marek Białachwersja do druku do góry

 

Projekt i wykonanie strony: Darek Rusin