www.AtmaJoga.pl
Strona główna Modlitwy Techniki Artykuły Kursy Polecam Kontakt 
Lindsay Kenny  01-03-2008

Jak stawić czoła Psychicznemu Odwróceniu

(czyli uparta podświadomość, która opiera się przed puszczeniem przekonań)

Rozpoznanie i neutralizacja Odwrócenia Psychicznego na wstępie, jest prawdopodobnie najszybszą drogą do rozwiązania problemu. Faktem jest, że nierozpoznane i nie skorygowane Odwrócenia mogą uniemożliwić działanie EFT.
Więc cóż to jest to Odwrócenie i jak sobie z nim poradzić?
Podzieliłam Odwrócenia na dwa podstawowe rodzaje z pod-kategoriami.

A) Powszechne Odwrócenie Polaryzacji

Jest to rodzaj Odwrócenia, który nazywam Powszechnym Odwróceniem Polaryzacji lub POP (ang. GPR "General Polarity Reversal" [przyp. tłum]). To oznacza po prostu, że elektryczność lub energia w ciele jest zaburzona lub inaczej mówiąc podąża w niewłaściwym kierunku. Z tego też powodu polaryzacja w ciele jest odwrócona.

Istnieje jeszcze inna możliwość spojrzenia na pole energetyczne ciała. Mianowicie można porównać je do baterii w magnetofonie, latarce lub do innego urządzenia zasilanego bateriami. Żeby baterie mogły uruchomić dane urządzenie, muszą być włożone zgodnie z ich dodatnią i ujemną biegunowością. Jeśli baterie są ułożone odwrotnie, urządzenie po prostu nie działa.

Ponieważ nasze ciało ma swój własny "system elektryczny", "baterie" muszą być właściwie ustawione, aby ciało właściwie funkcjonowało. Jeśli polaryzacja w ciele jest zaburzona, masz Odwrócenie typu POP. Kiedy się tak dzieje, jest mało prawdopodobne, że EFT zadziała, dopóki Odwrócenie nie zostanie skorygowane (będzie o tym mowa w dalszej części artykułu).

Niektóre przyczyny Powszechnego Odwrócenia Polaryzacji:

 • Negatywne myślenie - chroniczne, negatywne myśli, negatywne zachowania lub negatywne wydarzenia.
 • Smog elektromagnetyczny - wszędzie wokół nas są urządzenia elektryczne oddziaływujące przez długi czas (komputery, komórki, odtwarzacze MP3, elektroniczne organizery, telewizory, itp.)
 • Uzależnienia - osobowość podatna na uzależnienia lub substancje uzależniające w ciele.
 • Depresja - chroniczna depresja powoduje w systemie energetycznym ciała to, że stajemy się powolni i ociężali.
 • Chroniczny ból - rozerwanie w całym systemie energetycznym, kiedy ciało reaguje ciągłym bólem lub dyskomfortem, może wprawić je w stan ciągłego napięcia.
 • Toksyny - jakakolwiek substancja toksyczna, albo nawet alergia lub uczulenie na pokarm może spowodować Odwrócenie.

Przeprowadzając standardowe Ustawienie (pocieranie Wrażliwego Punktu lub opukiwanie Punktu Karate w trakcie powtarzania zdania z Ustawieniem), często naprawiamy większość przypadków POP. Jednakże samo wykonywanie Ustawień, nie eliminuje uzależnień ani związanych z toksynami Powszechnych Odwróceń Polaryzacji. Drażniąca substancja w większości przypadków musi zostać usunięta z ciała.

Czy kiedykolwiek miałeś taki dzień, kiedy wszystko idzie nie tak? Czasowo się nie wyrabiasz, wszystko leci z rąk, obijasz się o framugi drzwi, nie możesz dobrać odpowiednich słów, wszystko wymyka ci się spod kontroli, itd? Prawdopodobnie twoja Polaryzacja została dosłownie odwrócona, powodując twój brak równowagi. Dobre wieści są takie, że nie musisz wiedzieć dlaczego tak się dzieje, a i tak łatwo możesz to naprawić.

Szybką i łatwą metodą naprawienia POP jest uderzanie dłońmi o siebie w Punkcie Karate (obiema krawędziami dłoni o siebie w miejscach poniżej podstawy małego palca). Nie trzeba nawet nic mówić. Po prostu należy uderzać Punkty Karate przez 15 do 20 sekund i to powinno przywrócić równowagę meridianów i zlikwidować proste "ogólne" Odwrócenie.


B) Syndrom Wtórnych Korzyści SWK (ang. SBS Secondary Benefit Syndrome)

Jest to drugi, a zarazem najczęściej spotykany typ Psychicznego Odwrócenia. SWK często pojawia się kiedy umysł podświadomy uważa, że jest lepiej lub bezpieczniej trzymać się starych przekonań, niż je wyeliminować. Główne emocje takie, jak strach, fobie, lęki, poczucie winy, apatia, złość, itp. są zazwyczaj przyczyną odwrócenia. Znaczy to tyle, że nasze ciało albo podświadomość, nie chce puścić emocji albo ich przyczyn.

Film "What the *#@!# Do We Know" pokazuje nam w jaki sposób nasze ciała mogą się uzależnić od negatywnych emocji lub przekonań. Po jakimś czasie przyzwyczajamy się do bycia zdenerwowanym, skrzywdzonym, zalęknionym, do bycia ofiarą, itp., tak, że nasze ciało niechętnie puszcza emocje. Podczas gdy negatywne emocje mogą być przykre dla naszej świadomości, mogą one się powoli stawać naturalnym i znajomym stanem dla naszego podświadomego umysłu. I to ta niezauważalna anomalia może powodować, że ludzie myślą, że EFT nie działa.

Co tydzień dostaję setki emaili od ludzi narzekających, że EFT nie zadziałało w ich przypadku, że przeczytali tyle wspaniałych opowieści o uzdrowieniu w jedną minutę, a jednak oni nie osiągają upragnionych efektów.
Najczęstszą przyczyną tego jest Odwrócenie spowodowane Syndromem Wtórnych Korzyści. Moim zdaniem, tego rodzaju Odwrócenia są w lwiej części przyczyną, że EFT nie działa.

Ponieważ SWK rzadko bywa świadomym wyborem, większość ludzi z początku odrzuca założenie, że podświadomie nie chcą się uwolnić od problemu, bądź jakiejś przyczyny. Oczywiste jest, że większość z nich świadomie nie chce pozostać w stanie psychicznego bólu lub emocjonalnego załamania. Ale podświadomość jest bardzo silnym tworem i zazwyczaj góruje poprzez swoją dominację ponad naszymi świadomymi pragnieniami.

Dla kogoś, kto żył przez wiele lat z urazem, chronicznym bólem, lękami, fobiami lub innymi zaburzeniami, emocje stały się częścią jego osobowości i silnie się z nimi identyfikuje. Jak często słyszałeś zdanie: "To jest młody, gniewny człowiek", lub "Ona jest taką zalęknioną osobą"? Albo ile razy powtarzałeś: "Czemu po prostu nie mogę pozbyć się tego.....?" Pokonanie lub utrata tej "identyfikacji" może być bardzo niepokojąca dla nieracjonalnego podświadomego umysłu.

Podświadomość może sobie myśleć... "Jeśli pozbędę się tego problemu..."

 • "…to może być straszne."

 • "…nie będę wiedzieć kim jestem."

 • "…nie będę mieć więcej wymówki, że nic mi się w życiu nie udaje."

 • "…to może nie być bezpieczne.

 • "…nie będę dostawał tyle uwagi i współczucia ile teraz mam."

 • "…nie będę wiedział jak normalnie funkcjonować nie będąc ofiarą."

 • "…boję się puścić ten lęk."

Jeśli, na przykład, ktoś przez dłuższy czas próbował schudnąć, a nie osiągnął pożądanych efektów, z całą pewnością jest odwrócony w tej kwestii. Świadomie pragnie schudnąć, ale jego dominująca, uparta podświadomość może mówić: "Chwileczkę, jeśli schudnę, moje ubrania nie będą na mnie pasowały i nie będę mogła jeść tego co tak bardzo lubię. A co jeśli schudnę 18 kg, a i tak nie zyskam sympatii u tego chłopaka albo u przyjaciela? Może, gdy schudnę, to będę atrakcyjna dla mężczyzn, którzy znowu mnie skrzywdzą lub odrzucą. A co jeśli pomimo, że schudnę, moje życie i tak będzie do bani?"

Pamiętaj, proszę, że są to tylko postawy obronne podświadomości w stosunku do potrzeb świadomości. Pod każdym względem trudno jest świadomie pokonać te podświadome wzorce, które są znacznie silniejsze. Jeśli wątpisz w to twierdzenie, gorąco polecam przeczytanie książki "The Biology of Belief" Bruce'a H. Lipton'a. Jest to świetny dokument o tym dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy, o potędze postrzegania i o podświadomym umyśle.

Dopóki podświadomość jest niechętna, aby puścić problem (to jest właśnie Odwrócenie) bardzo trudno jest rozwiązać sprawę z pomocą lub bez pomocy EFT.

Dobrym sposobem na to jak rozpoznać, czy dana osoba ma Odwrócenie typu SWK jest niezmieniony poziom intensywności danego problemu nawet po kilku Sekwencjach opukiwania. Skala intensywności lub subiektywne jednostki cierpienia są sposobem na określenie natężenia danej dolegliwości w skali od 0 do 10.

Jeśli miałeś jakiś problem przez dłuższy czas (ponad miesiąc), prawdopodobnie jesteś Odwrócony w tej sprawie. Jeśli jest to bardzo poważna emocjonalna dolegliwość, taka jak lęk, złość, apatia, poczucie winy itp., najprawdopodobniej jesteś Odwrócony. Jeśli jest coś, co chciałbyś osiągnąć, ale najwidoczniej nie możesz tego dokonać, najprawdopodobniej jesteś Odwrócony. Jeśli z kolei ciągle robisz to, co wiesz, że musisz robić (palić, pić, poddawać się hazardowi, wchodzić nieustannie na strony pornograficzne itp.), prawdopodobnie jesteś Odwrócony na pozbycie się tego. Kiedy słyszę, jak ktoś mówi: "Borykam się z tym czy z tamtym od lat, i próbowałam już wszystkiego" od razu przychodzi mi na myśl Psychiczne Odwrócenie.

Oczywiście, jest wiele innych powodów, dlaczego niektóre problemy nie dają się rozwiązać. Jednak głównym powodem jest, moim zdaniem, wredne Odwrócenie!


ROZWIĄZANIA W PRZYPADKU SYNDROMU WTÓRNYCH KORZYŚCI
- Dobre wieści!

Dobre wieści to takie, że bardzo łatwo jest naprawić odwrócenie typu SWK. Jest to tak proste, że ludziom aż trudno w to uwierzyć. Oto jak to się robi. Opukuj Punkt Karate (KC = podstawa małego palca jednej ręki o podstawę małego palca drugiej) wypowiadając neutralizującą afirmację, np.:

"Nawet jeśli..." lub "Pomimo, że..."

 • "…nie chcę puścić tej złości (traumy, chronicznego bólu, smutku, itp…), to głęboko i całkowicie akceptuję siebie."

 • "…pozbycie się tego... (wstaw konkretny krótki opis tego problemu) może nie być bezpieczne, to..."

 • "…nie zasługuję na to, aby uwolnić się od... (wstaw problem, emocję), to..."

 • "…nie będę wiedziała co robić, kiedy wydobrzeję (przestanę czuć ten ból, smutek, itd…), to..."

 • "…nie będę miała już dłużej wytłumaczenia na moje nieudane życie, to..."

 • "…nie potrafię wybaczyć ludziom, którzy zrujnowali mi życie, to..."

 • "…nie wiem jak być 'normalną', to..."

 • "…boję się, że stracę swoją tożsamość, to..."

 • "…z jakiegokolwiek powodu, nie chcę pokonać tego problemu, to..."

Prawie zawsze używam przynajmniej pierwszego i ostatniego zdania, które ujmują już wszystko same w sobie. Nie zasługiwanie, aby coś przemóc, również może być silne, więc proponuję sprawdzić, czy pasuje razem z innymi. Jest to dobrowolne i na pewno Ci nie zaszkodzi. Po prostu wybierz 3 lub 4 ustawienia i mów je w trakcie opukiwania Punktów Karate (KC) jednocześnie.

Poczujesz, że Odwrócenie zostało zneutralizowane, kiedy ponownie zaczniesz pracować z EFT i skala intensywności odczuć zacznie spadać. Odwrócenie może być olbrzymią blokadą, jednak bardzo łatwo ją usunąć.

Pamiętaj jednak, że korekta Odwrócenia nie usuwa problemu. Eliminuje tylko przeszkodę, która utrudnia rozwiązanie problemu. Nadal trzeba, po skorygowaniu Odwrócenia, normalnie zastosować EFT - ustawienia i sekwencje opukiwania.

Odwrócenie jest jedynie blokującą przeszkodą do udanej sesji EFT, ale jest również częstą przyczyną, dla której ludzie mówią: "Próbowałem EFT, ale to na mnie nie działa". Bardzo mnie to irytuje, kiedy ktoś tak mówi.

Dla uzupełnienia dodam, że oprócz podświadomego typu Syndromu Wtórnych Korzyści, również może wystąpić świadomy opór, aby puścić dany problem. Ludzie upośledzeni, bądź z jakąś dysfunkcją, mogą bać się, że staną się znowu w pełni zdrowi, że będzie się od nich więcej wymagać, że stracą status niepełnosprawności, że stracą rentę, że nie będą wzbudzać szczególnego zainteresowania, jak do tej pory, i tak dalej. Proszę, nie zrozumcie mnie źle, że wierzę że każdy chory ma takie podejście lub że ich oskarżam o to. Wspominam o tym dlatego, że widziałam tego przykłady wiele razy. Pytam kogoś:
"Gdybyś miał powód, dla którego trzymasz ten problem, to co by to mogło być?".
Jedna kobieta wypisała mi dwie pełne strony korzyści płynących z choroby na jaką cierpiała, a było to stwardnienie rozsiane. To nie są Odwrócenia jako takie, ponieważ są to świadome myśli. Jednak łatwo się można rozprawić z nimi, i to w ten sam sposób jak z podświadomymi wtórnymi korzyściami.


Źródło: www.emofree.com

© Prawa do tego tłumaczenia: Marek Białachwersja do druku do góry

 

Projekt i wykonanie strony: Darek Rusin