www.AtmaJoga.pl
Strona główna Modlitwy Techniki Artykuły Kursy Polecam Kontakt 
Gary Craig  01-03-2008

Psychiczne Odwrócenie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego…

…następuje nagły spadek formy u sportowców? To przeczy logice. Nie ma żadnego fizycznego powodu ku temu. Sportowcy to przecież ci sami świetnie wytrenowani zawodnicy przed, w trakcie i po spadku formy. Ale sportowcy przechodzą przez taki etap wiele razy w trakcie trwania swojej kariery. Czy pomyślałeś dlaczego?
…uzależnienia tak trudno jest przezwyciężyć? Uzależnieni zazwyczaj chcą się wyzwolić z ograniczających ich wzorców. Wiedzą i często przyznają, że ponoszą ciężkie konsekwencje zdrowotne, przez ich uzależnienie cierpią na tym ich relacje z ludźmi, a nawet często kosztem jest ich własne życie. A jednak pozostają w tym stanie. Czy pomyślałeś dlaczego?
…tak ciężko jest przeciwdziałać depresji? Depresja to jedno z najtrudniejszych psychologicznych zagadnień. Jeśli próbujemy wyjść z depresji konwencjonalną terapią, przechodzimy najczęściej cały szereg kosztownych terapii ciągnących się latami. Postęp w takiej terapii, jeśli nawet jakiś istnieje, jest porównywalny do kroków niemowlęcia. Czy pomyślałeś dlaczego?
…często sami sabotujemy własne działania? Kiedy staramy się na przykład schudnąć albo czytać szybciej, najczęściej hamujemy się i cofamy się do naszej poprzedniej "strefy bezpieczeństwa" z żadnym lub niewielkim efektem. Czy pomyślałeś dlaczego?
…leczenie czasami trwa tak długo? Przewlekłe przeziębienie bez końca, zwichnięta lub złamana kość, która wymaga długiego leczenia, ból głowy lub innego rodzaju bóle, które się utrzymują. Czasami dolegliwości po prostu nie dają się szybko uleczyć. Czy pomyślałeś dlaczego?

Przyczyną tego jest system energetyczny naszego ciała. Jest to faktyczny powód tego, co popularnie zwiemy sabotowaniem siebie. Jest to powodem dlaczego czasami wydaje się, że jesteśmy dla nas samych największymi wrogami i nie osiągamy tych "wyższych poziomów", których szczerze pragniemy.
To dlatego ludzie często na próżno chcą zarobić więcej pieniędzy i w trakcie niezliczonych pogoni za nimi popadają w coraz większe długi, pomimo, że wiedzą, że potrafią te pieniądze zarobić.
Jest to również powodem psychicznych blokad (np. blokada u pisarzy czy brak weny) i ograniczeń w uczeniu się (np. dysleksja).
Przed dokonaniem tego odkrycia, ludzie wydają się nie czynić żadnych postępów w obszarach, które wydają się im istotne i ważne, winą za to obarczają "brak silnej woli", "słabą motywację", "rozkojarzenie", lub inne rzekome defekty charakteru. Ale tu nie o to chodzi. Jest inna przyczyna… i jest ona możliwa do skorygowania.

Psychiczne Odwrócenie (w skrócie PO) jest tą przyczyną. Jest to bardzo ważne i bardzo praktyczne odkrycie, które odnajduje swoje potwierdzenie w innych dziedzinach. Jest ono istotne w psychologii, w medycynie, przy uzależnieniach, przy schudnięciu i na ogromnym polu dążeń włączając sportowców oraz przedsięwzięcia w biznesie. Tam, gdzie Psychiczne Odwrócenie występuje, postęp jest niezauważalny, bądź w ogóle niemożliwy.
Jest to dosłownie blokada postępu.

Czym jest Psychiczne Odwrócenie?

Każdy tego doświadcza. Pojawia się wtedy, kiedy system energetyczny w ciele zmienia polaryzację, a dzieje się to często bez udziału naszej świadomości. Zazwyczaj nie czujemy, że to się dzieje. Jest to dosłownie odwrócenie polaryzacji w systemie energetycznym naszego ciała i jest to porównywalne z włożeniem baterii w odwrotną stronę.
Co ciekawe, często przybiera formę czegoś, co psychologowie nazywają "wtórną korzyścią" lub "podwójną stratą". Na przykład, osoba która świadomie wierzy, że chce schudnąć niesie za sobą podświadomy blok na zasadzie: "Jeśli schudnę to i tak znowu przytyję i tylko się wykosztuję na nowe ubrania". Taka osoba ma psychiczne odwrócenie, które działa przeciwko jej schudnięciu.

Jak Psychiczne Odwrócenie zostało odkryte?

Psychiczne Odwrócenie ma swoje korzenie w Kinezjologii Stosowanej. Jednym z narzędzi tej dyscypliny naukowej jest test mięśniowy. Pacjent sztywno wyciąga ramię prostopadle do ciała, podczas gdy lekarz stara się nacisnąć na ramię, w celu opuszczenia go w dół, w trakcie wypowiadania przez pacjenta jakiegoś oświadczenia. Jeśli istnieje jakiś podświadomy opór, niezgoda na to twierdzenie, mięśnie są słabe, a ramię poddaje się lekarzowi i opada. W przeciwnym wypadku, ramię pozostaje sztywne i stawia opór przed ugięciem. To pozwala lekarzowi na swoisty dialog z ciałem i pomaga zdiagnozować umiejscowienie problemu. Dr Roger Callahan używał tej procedury z kobietą, która pragnęła schudnąć. Oto co opisał w swojej książce "How Executives Overcome the Fear of Public Speaking and Other Phobias" (Jak poradzić sobie z lękiem przed występami publicznymi i innymi fobiami [przyp. tłumacza]).

"Każdy terapeuta natknął się zapewne, w trakcie swojej pracy, na pacjenta, którego nie był w stanie wyleczyć, bez względu na to jak skuteczna jest terapia i jak bardzo terapeuta i pacjent angażowali się w ten proces. Opór przed leczeniem budzi frustrację zarówno u terapeuty jaki i jest swoistą próbą dla pacjenta. Nazywano już to wielokrotnie: pragnieniem śmierci, syndromem przegranej, poczuciem bezcelowości, negacją. Tacy kłopotliwi pacjenci są również różnie nazywani: niesubordynowani pacjenci, krnąbrni pacjenci, negatywne osobowości, pacjenci z syndromem auto-destrukcji, ale ich sytuacja często bywała taka sama, wszyscy oni nie poddawali się żadnym metodom pomocy - bez względu na rodzaj metody.
Twierdzą, że pragną wyleczenia - lecz nie reagują nie. Kiedyś pracowałem z kobietą, której problemem była nadwaga i która twierdziła, że pragnie schudnąć. Zauważyłem u niej pewne negatywne blokady. Stosowała diety od wielu lat z niewielkim rezultatem. Pomimo jej porażki, aby jeść mniej, nalegała, że chce schudnąć. Stosując test mięśniowy poprosiłem ją, żeby wyobraziła sobie siebie szczupłą, taką jaką pragnęła być - jej ramię wykazało słaby opór. Byliśmy oboje zaskoczeni. Nadal, pomimo negatywnego wyniku nalegała na to, że naprawdę chce schudnąć. Spróbowałem innej metody. Poprosiłem ją, aby wyobraziła sobie siebie 14 kg grubsza, niż jest obecnie. Teraz jej ramie okazało się silnie napięte. Zmieniłem twierdzenie na bardziej dobitne. Kazałem jej powiedzieć na głos: "Chcę schudnąć". Test ukazał, że to twierdzenie było dla niej nieprawdziwe.
Następnie kazałem jej powiedzieć: "Chcę przytyć". Tym razem test wypadł pozytywnie, ramie było sztywne i silnie napięte. Ewidentnie istniała rozbieżność między tym, co deklarowała, a tym (co pokazał test) czego pragnęła. Z ciekawości próbowałem tego samego testu na kolejnych sześciu klientach, którzy stosowali diety przez miesiące, a nawet lata, niestety bezskutecznie. Mieli oni taki sam wzorzec. To, co deklarowali stało w opozycji do tego, czego nieświadomie pragnęli. Testowałem ich w ten sam sposób za pomocą testu mięśniowego.
To oczywiście nie był pierwszy raz, kiedy natknąłem się na opór w leczeniu. Teraz jednak miałem narzędzie, dzięki któremu mogłem rozpoznać i prawdopodobnie przezwyciężyć ten opór. W celu określenia tego stanu, nazwałem to zjawisko Psychiczne Odwrócenie (ang. Psychological Reversal).

…Teraz zacząłem testować wszystkich moich klientów w odniesieniu do ich głównego problemu (np."Chcę się pozbyć moich napadów lękowych", "Pragnę mieć lepsze relacje z moim partnerem/ żoną/ mężem", "Chcę przezwyciężyć moją oziębłość/ impotencję/ przedwczesny wytrysk" lub "Chcę być świetnym oraz doskonałym aktorem/ piosenkarzem/ muzykiem/ kompozytorem" itd.) W każdym przypadku klient miał ukryte odwrotne przekonanie (np. "Nie chcę się pozbyć moich napadów lękowych", itp). Za każdym razem używałem testu mięśniowego.
Byłem naprawdę zdumiony wynikami testu. Odkryłem, że spora liczba klientów słabła, kiedy myślała o polepszeniu się ich sytuacji, natomiast opór ich ramion był o wiele większy kiedy myśleli o pogorszeniu.
Nic dziwnego, że psychoterapia jest tak trudna…"

Jaka jest przyczyna Psychicznego Odwrócenia?

Główną przyczyną PO jest negatywne myślenie. Nawet największy optymista nosi w sobie podświadome negatywy, autodestrukcyjne myśli. PO jest zwykle rezultatem tego. Główna zasada jest taka: im bardziej wszechogarniające jest negatywne myślenie, tym bardziej staję się psychicznie odwrócony.
Niektórzy ludzie trwają w tym przez całe życie. Hamuje ich to w każdej dziedzinie. Łatwo można stwierdzić kim są tacy ludzie, ponieważ wydaje się, że nic im nie wychodzi. Ciągle narzekają i widzą siebie jako ofiarę losu. Ludzie, którzy mają tego typu odwrócenie we wszystkim, nazywani są chronicznie odwróconymi.
PO towarzyszy również ludziom cierpiącym na przewlekłą depresję. Depresja, negatywne myślenie i PO mają wspólny mianownik.

Zrozum, że PO nie jest defektem charakteru. Ludzie ci nieświadomie cierpią na chroniczne odwrócenie polaryzacji elektrycznej w ciele. Ich system energetyczny działa dosłownie przeciwko nim samym. W wyniku tego sabotują każdą dziedzinę swojego życia. To nie świat się zbuntował przeciwko nim, to ich własny system energetyczny. Ich baterie są włożone odwrotnie.

Większość ludzi odczuwa intuicyjnie, że negatywne myślenie blokuje ich postęp. To dlatego tak wiele jest książek oraz warsztatów na temat pozytywnego myślenia.
Niestety nikt do tej pory nie był w stanie wytłumaczyć jak negatywne myślenie tworzy te blokady, a zdecydowana większość nie wiedziała jak je skorygować. Psychiczne Odwrócenie tłumaczy obie te kwestie.

W przypadku większości ludzi PO ujawnia się w konkretnych dziedzinach życia. Dana osoba może czuć się dobrze w wielu obszarach swego życia, poza, na przykład problemem rzucenia palenia, które wydaje się poza zasięgiem ich możliwości. Świadomie chcą rzucić palenie i mogą bardzo tego pragnąć. Może nawet uda im się rzucić na jakiś. W końcu jednak, jeśli są Psychicznie Odwróceni, sabotują sobie własne wysiłki i zaczynają znowu palić. Oni nie są słabi. Są Psychicznie Odwróceni.

Energia w naszych ciałach musi płynąć swobodnie, jeśli mamy wykorzystywać nasz potencjał. Psychiczne Odwrócenie jest jedną z najważniejszych przyczyn, kiedy zostaje on zablokowany. PO jest możliwe do skorygowania, a korekta, nazwana Ustawieniem w EFT (Emotional Freedom Techniques), często zajmuje tylko parę sekund. Proces ten jest omówiony szczegółowo jako część Procedury Podstawowej w EFT.

PO jest możliwe w każdym przypadku. Istnieją tysiące możliwości. Żeby to zilustrować podaje kilka przykładów:


Przykłady Psychicznego Odwrócenia

Problemy z nauką. Blokada na pisanie u pisarzy i większość problemów w nauce są częstą bezpośrednim skutkiem PO. Na przykład uczeń, który dobrze radzi sobie z większości przedmiotów i tylko z jednym ma problemy (np. z chemią), staje się jasne, że za tym problemem stoi PO. Uczeń nie wie, że jest psychiczne odwrócony, ponieważ nie był do tej pory nawet świadom takiego zjawiska. Może sobie mówić "Nie jestem po prostu stworzony do chemii" lub "Widocznie nie mogę się wystarczająco skoncentrować na tym" lub "Nie cierpię chemii".

Taki powód nie wydaje się być wystarczający. Tak naprawdę osoba jest psychicznie odwrócona. Kiedy myśli, że jest słaba z danego przedmiotu, jej polaryzacja ulega odwróceniu i zaczyna się dziać według tego przekonania.
Korekta Odwrócenia daje szybką poprawę stopni oraz możliwości nauki tego przedmiotu. Są uczniowie, którzy są Psychicznie Odwróceni jeśli chodzi o szkołę całościowo. To jest główną przyczyną słabych stopni i często pozostaje to niezrozumiałe. Uczniowie postrzegają siebie jako "powolnych" albo "niezdolnych do nauki". Cóż za nieciekawa etykietka, którą nosimy przez całą resztę swojego życia - niepotrzebnie!

Zdrowie. Psychiczne Odwrócenie jest zazwyczaj obecne wraz z degeneracyjnymi chorobami, takimi jak rak, AIDS, stwardnienie rozsiane, fibromyalgia, toczeń, artretyzm, cukrzyca itp.
Z punktu widzenia EFT, jest ono jednym z głównych czynników blokujących wyzdrowienie. Podejrzewam, że w niedługim czasie zachodnia medycyna rozpozna ten fakt i uzna Psychiczne Odwrócenie i włączy je do swoich technik.
Ponowne przywrócenie właściwej polaryzacji w ciele (Ustawienie na konkretne zaburzenie) rozpoczyna proces naturalnego leczenia się ciała, który jest bardziej harmonijny. To nabiera sensu, kiedy weźmiemy pod uwagę jak ważny jest prawidłowy przepływ energii przez ciało. Złamana kość zrasta się o wiele szybciej, kiedy "baterie włożone są prawidłowo" i dolegliwości fizyczne różnego typu szybciej ustępują.

Lekarze, specjaliści od akupunktury, kręgarze i inni, których pacjenci robią niezadowalający postęp w leczeniu mogliby uczyć swoich pacjentów przywracania swojego odwrócenia do stanu równowagi. Mogłoby to dać większą siłę leczenia i przyspieszyłoby proces zdrowienia.

Sport. Twierdzenie, że ludzie są Psychicznie Odwróceni kiedy odczuwają blokadę w pewnych obszarach ich życia, można łatwo potwierdzić na przykładzie sportowców. Wspaniały gracz w baseball, który jest żałosny na linii wolnego rzutu jest prawie na pewno Odwrócony Psychicznie w sferze rzutów wolnych. Korekta tego odwrócenia przyniesie mu zapewne ogromne postępy.
Ta sama zasada tyczy się napastników w piłce nożnej, lekkoatletów takich dyscyplin jak skok wzwyż i sportowców każdej innej dziedziny. Udziałowcy i trenerzy profesjonalnych drużyn sportowych mogliby poczynić niezwykły użytek z tej prostej koncepcji.

Dysleksja. Dysleksja jest klasycznym przykładem Psychicznego Odwrócenia. Prawdę mówiąc, Odwrócenie jest jej głównym objawem. Ludzie przestawiają między innymi liczby czy litery, dlatego mają trudności w uczeniu się.

Annie zjawiła się po jednym z moich wykładów i zapytała, czy nie zechciałbym jej pomóc w walce z dysleksją, która prześladowała ją od wczesnego dzieciństwa. Annie miała 49 lat. Powiedziała mi, że nie umie zapisać prawidłowo numeru telefonu…"zapisuję pierwsze 3 cyfry" powiedziała, "ale przestawiam pozostałe."
Podyktowałem jej 10 numerów telefonu i poprosiłem, żeby je zapisała. Wynik był z góry przewidywalny - wszystkie 10 numerów było niepoprawnych.
Pomogłem jej skorygować jej PO i po raz kolejny podyktowałem jej 10 innych numerów. Tym razem 9 z nich napisanych było poprawnie… i stało się to bez żadnego wysiłku.

Nie chcę być źle zrozumianym. Mogliśmy nie wyeliminować całkowicie jej dysleksji. To, co zrobiliśmy, to przywrócenie i właściwe ustawienie polaryzacji, tak, że mogła normalnie zapisać numery. Jest to namacalny dowód na siłę działania Psychicznego Odwrócenia. W przypadku dysleksji, PO prawdopodobnie pojawi się jeszcze i wraz z nim wyjdzie na jaw dysfunkcja.
Annie ma więcej do zrobienia. Natomiast bez zrozumienia Psychicznego Odwrócenia, jej postęp byłby bardzo powolny, jeśli w ogóle jakiś postęp byłby możliwy.

Postępy przy blokadach spowodowanych Psychicznym Odwróceniem

Bardzo istotne w pracy z EFT jest to, że kiedy mamy do czynienia z Psychicznym Odwróceniem procedura opukiwania nie zadziała. Ważne jest, aby pamiętać, że PO blokuje postęp i dzieje się tak przy wielu technikach, włączając EFT. Mam wielu przyjaciół, którzy są psychoterapeutami i mają wielu klientów, którzy nie reagują nawet na najlepsze techniki. Do czasu kiedy nie nauczyli się zasad rządzących Psychicznym Odwróceniem, te blokady były dla nich zagadką.

Po latach doświadczeń z EFT wiemy jak ujawnia się PO. Takie odwrócenie występuje w niemal 40% przypadków, jakie występują u ludzi.
W niektórych przypadkach PO blokuje całkowicie postęp. Depresja, uzależnienie i choroby degeneracyjne są tego głównych przykładem. Jakkolwiek, w wielu przypadkach odwrócenie nie musi być głównym powodem niepowodzenia. Jedna osoba może być Psychicznie Odwrócona w sprawie wyzdrowienia z astmy, a inna nie musi.

Skąd można wiedzieć, czy doświadcza się Psychicznego Odwrócenia?

Tego się nie wie. Dlatego też Podstawowa Procedura zawiera w sobie korektę PO (Ustawienie). Korekta zajmuje kilka sekund i nie ma znaczenia czy PO jest, czy go nie ma. Dopóki PO nie zostanie skorygowane sukces w pracy z tą metodą jest niewielki. Dlatego korekta Psychicznego Odwrócenia jest włączona automatycznie w Podstawową Procedurę.


Źródło: www.emofree.com (The EFT Manual)

© Prawa do tego tłumaczenia: Marek Białach

* * *

EFT można nauczyć się na sesji indywidualnej, kursach lub z książki.wersja do druku do góry

 

Projekt i wykonanie strony: Darek Rusin