www.AtmaJoga.pl
Strona główna Modlitwy Techniki Artykuły Kursy Polecam Kontakt 
Marek Białach  28-05-2011

Uzdrawianie traum a kontakt z ciałem

Podczas badań nad stworzeniem metody, która by szybko uzdrawiała traumy, twórca WHH Grant McFetridge odkrył ciekawe zjawisko, jakie zachodzi podczas doświadczania traumy czy nawet silnego stresu. Otóż wtedy, aby zmniejszyć odczuwanie dyskomfortu (bólu) fizycznego i emocjonalnego, to samoistnie wychodzimy świadomością z ciała, co daje efekt znieczulenia się. Łatwo to rozpoznać czy to zrobiliśmy, w ten sposób, że gdy przypominamy sobie jakieś traumatyczne wydarzenie z przeszłości, to zwykle widzimy siebie z pewnej odległości, jakbyśmy byli obserwatorami tego wydarzenia albo oglądali nagrany film ze sobą... właśnie wyszliśmy świadomością z ciała tak jak wtedy podczas tego wydarzenia. Normalnie, powinno się widzieć to wydarzenie z perspektywy bycia w ciele w tamtym wydarzeniu, tak jak byśmy widzieli wszystko podczas grania głównej roli w filmie.
Uwzględnianie tego zjawiska jest ważne przy uzdrawianiu traum, gdyż dopóki nie będziemy całkowicie świadomością w ciele w traumatycznym wydarzeniu, to nie ma możliwości całkowicie uwolnić się od obciążeń emocjonalnych i psychicznych powstałych podczas tego wydarzenia. Jest to spowodowane tym, że będąc w takiej dysocjacji w traumatycznym wydarzeniu wypieramy straumatyzowaną część siebie, przez co nie jest możliwe zintegrowanie siebie i całkowite uzdrowienie tego wydarzenia. Za pomocą przypominania i wieloletniego analizowania tego wydarzenia można się z nim, co najwyżej oswoić i wytłumaczyć rozumowo, dlaczego to się wydarzyło. Ale to jest tylko powierzchowne uzdrowienie, gdyż gdy pojawi się w życiu sytuacja chociaż trochę przypominająca to wydarzenie, to wszystkie emocje na nowo odżywiają zmuszając nas do ponownego przeżywania niezintegrowanego z naszą świadomością wydarzenia z przeszłości.

Jak wejść świadomością do ciała w traumatycznym wydarzeniu?
Praktyka pokazała, że próba stopienia się świadomością ze swoim ciałem w traumatycznym wydarzeniu za pomocą woli zwykle nie udaje się. A im silniejsza trauma tym większy blok i większe oddalenie od swojego ciała. Okazało się, że za taki stan odpowiada mózg ciała, dla którego bycie świadomością poza ciałem w traumatycznym wydarzeniu jest sposobem na przeżycie. Niektóre osoby, z dużym bagażem traumatycznych doświadczeń praktycznie cały czas funkcjonują będąc świadomością poza ciałem, bo ich mózgowi ciała praktycznie wszyscy i wszystko przypomina jakąś traumę z przeszłości i ją aktywuje, przez co muszą się non stop znieczulać w ten sposób, aby ułatwić sobie funkcjonowanie na co dzień.

Problem ten jest na tyle silny, że większość metod powszechnie znanych "uzdrawia" traumy z pozycji poza ciałem. Z powodu niewiedzy, nikt nie zwraca na to uwagi czy jesteśmy w ciele, i gdy odczuwany jest już spokój to wydaje się, że wydarzenie zostało uzdrowione. Jednak, gdybyśmy całkowicie weszli świadomością do ciała w tym wydarzeniu, to na nowo pojawiłyby się emocje i dyskomfort w ciele, a niedokończenie uzdrowienia powoduje, że problem czy nieprzyjemna reakcja emocjonalna nadal manifestuje się w życiu.
Dzięki wynalezieniu w WHH sposobu na usuwanie zapisów-asocjacji w mózgu ciała można w pełni wejść świadomością do ciała w każdej traumie i całkowicie ją uzdrowić.


© Copyright: Marek Białachwersja do druku do góry

 

Projekt i wykonanie strony: Darek Rusin